Pamatų ant sutankinto pagrindo su išplūktu padu geotechniniui projektavimui pasirinktas Europinio standarto „EN 1997 – 1:2004 Eurocode7 Geotechnical design – Part 1” (toliau – EC7) 2.6 ir 7.5 punktuose numatytas eksperimentinis kelias pamatų pagrindą bandyti apkrovomis, tame tarpe ir dinaminėmis, kaip pati aukščiausia geotechninio projektavimo forma, labiausiai atitinkanti šių pamatų pagrindo išplūkimo specifiką, kai pagrindo testavimui puikiai tinka ta pati darbo įranga.
Šiam tikslui yra parengta Technologinė kortelė, taip pat patalpinta šioje svetainėje, kuria vadovaujantis pagrindo ribinių būvių eksperimentinė patikra yra realizuojama kiekvieno būsimo pamato vietoje, be išimties, todėl šis procesas iš projektavimo stadijos neišvengiamai turi būti perkeltas į statybos darbų vykdymo konkrečiame objekte stadiją (žr. Technologinė kortelė). Nežiūrint to, pats pamatų projektavimas, kaip ir visais kitais atvejais, turi prasidėti nuo pamatų išdėstymo plane, tačiau su ta išskirtine sąlyga, kad vidutinis įtempis nuo maksimalios vertikalios jėgos ties pamato kontakto plokštuma su išplūkto pado viršutine dalimi, skaičiuojant saugos ribiniam būviui yra apribotas iki 10MN/m², nes būtent tokia išplūkto pagrindo atsparumo ribinė reikšmė yra numatyta taip vadinamų „Duobėse išplūkiamų pamatų“ projektavimui bei įrengimui silpnuose gruntuose skirtoje normatyvinėje literatūroje – „Rukovodstvo po projektirovaniju i ustroistvu fundamentov v vitrombovanich kotlovanach“ (1981 m.)“. Pritaikius šį parametrą, pavyzdžiui, 350 mm skersmens bei vos 1.50 m gylio pamatams išeitų, jog vien tik padu toks pamatas gali atlaikyti iki 0.10m2x10MN/m2=1MN arba net 100 tonų maksimalios vertikalios apkrovos, kas tokio dydžio pamatėliams yra daugiau negu užtektinai. O toliau viskas kaip įprasta – likusieji projektavimo veiksmai susiveda į pamatų skerspjūvio bei jų kiekio parinkimą, kartu su reikiamo armavimo detalizavimu, projekte aiškiai nurodant, jog kiekvieno „išplūkiamo pamato pado parametrai nustatomi jų įrengimo vietoje“, remiantis darbų vykdymo metu pagrindo testavimo smūgine apkrova rezultatais, kuriuos, be abejo, privalės vertinti geotechnikos specialistai, turintys šiam tikslui papildomų žinių bei patyrimo (žr. EC7 „Eurokodų statusas ir taikymo sritis“).
Su kokio dydžio apkrovomis operuojama testuojant pagrindą dinamiškai, gerai matyti iš konkretaus pavyzdžio. Preliminarūs skaičiavimai rodo, jog esant poreikiui pagrindą sutankinti, pavyzdžiui, iki 2 cm atsako (šiuo atveju „Atsakas“ – t.y. maždaug vienos tonos masės plūktuvo, t.y. pilnavidurio metalinio cilindro nusmegimas į gruntą gręžinyje nuo vieno smūgio iš beveik 5 m aukščio), testavimo metu smūgine apkrova pasiekiamas toks pagrindo deformacijos poveikis gręžinio dugne, koks testavimo vietoje veikiant grynai statinei apkrovai galėtų kilti maždaug nuo 80 MN/m2 įtempio, arba net 8 kartus didesnio slėgio, negu aukščiau nurodyta ribinė pagrindo atsparumo reikšmė, t.y. – 10MN/m2. Atsižvelgiant į tai, kad ribinės apkrovos į pagrindą realiuose projektuose retai kada pasitaiko, tai šis skirtumas, lyginant ne su ribinėmis, bet su projektinėmis reikšmėmis – iš tiesų galėtų išaugti mažiausiai iki 10-ies ir daugiau kartų, kas tuo pačiu – su milžiniška atsarga automatiškai užtikrina ir galimą pagrindo saugos ribinio būvio patikrą. Iš to seka, jog čia pateikti smūginės apkrovos intensyvumo duomenys negali būti net lygintini, pavyzdžiui, su gaunamais iš polių bandymų statine apkrova reglamentuotu „Static Load Test“ metodu, pagal kurį bandomoji statinė apkrova projektinės apkrovos nebūtinai turi viršyti, jau nekalbant apie tai, jog privalomas testuojamų polių skaičius apskritai tesudaro vos 2% nuo jų bendro skaičiaus, priešingai čia aprašytai metodikai, kai smūgine apkrova yra testuojama visi 100% būsimų pamatų pagrindo, be išimties. Iš čia kyla ir pagrįstas klausimas – ar įmanoma pamatų srityje turėti dar ką nors labiau patikimo? Atsakymą į šį klausimą pateikia virš 20-ies metų sukaupta unikali medžiaga „Palyginamosios patirties“ pavidalu, kuri EC7 traktuojama kaip ypač reikšmingas bei daug ką nulemti galintis faktorius – angl.vertimas „Comparable experience“ (žr. Atliktų darbų sąrašą).
Prie viso to galima tik patikslinti, jog be visos eilės daugiabučių kvartalų, pastatytų ant gana įvairių bei komplikuotų gruntinių sąlygų, tame tarpe ir greta esamų pastatų be jokio negatyvaus jiems poveikio, ant šio tipo pamatų yra pastatyti ir du 16-os aukštų pastatai su 10 MN (1000 tonų) skaičiuotine apkrova po viena kolona, kur išmatuoti nuosėdžiai gauti gerokai mažesni už prognozuotus, o minėtų 350 mm skersmens pamatų nuosėdis apskritai tesudaro vos 20÷30 mm.
Kaip rodo ilgametė patirtis, tinkamas išplūkimo proceso valdymas yra absoliutus garantas, užtikrinantis šių pamatų dirbtinio pagrindo kokybės kontrolę, kuri kaip tokia apskritai neįsivaizduojama jokiam kitam pamatų tipui…