Pamatų su išplūktu padu metodo aprašymas

Pamatų ant sutankinto pagrindo su išplūktu padu, arba dar kitaip vadinamų tiesiog plūktiniais pamatais, metodo esmė yra ta, kad po būsimu pamatu, reikiamo gylio gręžinyje iš akmens skaldos yra išplūkiamas norimo dydžio pamato padas, artimas rutulio formai. Jeigu tokį pamatą atsikasti ir kruopščiai nuvalyti jo paviršių, tai gautųsi panašus vaizdas kaip 1-jame paveikslėlyje.

Jo plotis bei kiti parametrai nustatomi darbų metu ir priklauso nuo dviejų dalykų: nuo grunto toje vietoje testavimo rezultatų bei nuo tam pamatui tenkančios apkrovos dydžio. Išplūkto pado dėka žymiai geriau gali būti išnaudojamas pamato gelžbetoninės dalies stiprumas, leidžiantis darbus vykdyti su ženkliai mažesnėmis statybinių medžiagų sąnaudomis. Lyginant su tradiciniais poliniais pamatais, vien gelžbetonio konstrukcijų sunaudojama mažiau iki dviejų ir daugiau kartų. Be to, plūkimo proceso metu aplink išplūktą padą susiformuoja analogiškos formos, tik kur kas didesnis masyvas iš vietinio sutankinto grunto, kuris pajėgus priimti ypač dideles apkrovas. Pavyzdžiui, esant labai sudėtingoms gruntinėms sąlygoms Elektrėnuose, po 16 aukštų gyvenamojo namo labiausiai apkrauta kolona, pamatui tenka atlaikyti net iki 800 tonų dydžio apkrovą. Išmatuoti šio namo pamatų nuosėdžiai yra tolygūs ir labai artimi apskaičiuotiems. Tačiau svarbiausia, kad buvo sukurta patikima metodika, leidžianti pagrindo kokybės kontrolės duomenis operatyviai susieti su atskirai kiekvienam pamatui prognozuojamais nuosėdžiais.

Pagal savo esmę, plūktinių pamatų metodas skirtas pamatų įrengimui ant silpnų dispersinių gruntų ir sėkmingai pradėtas naudoti Rusijoje bei Ukrainoje prieš beveik 70 metų. Kiek vėliau šie pamatai pradėti naudoti ir Baltarusijoje, o Lietuvoje, tiesa su ilgesne pertrauka, jų praktikavimo stažas jau įpusėjo trečią dešimtmetį. Įvedus kai kuriuos patobulinimus, Plūktiniai pamatai gali tapti universalūs bet kuriomis gruntinėmis sąlygomis, todėl jų laukia didelė ateitis. Šie pamatai ypač tiktų ir seisminiams regionams, kadangi iš anksto sutankintas pagrindas žemės drebėjimo metu dar labiau sutankėti nebegalėtų. Pagrindinis pamatų su išplūktu padu skiriamasis bruožas, lyginant su tradiciniais pamatais, tai jų patikimumas, ekonomiškumas bei galimybė darbų metu vykdyti pagrindo kokybės kontrolę po kiekvienu pamatu, be išimties.

Paskutinė aplinkybė yra ypač svarbi, kadangi geotechninio projektavimo standarte Eurocode7 pirmoje eilėje pabrėžiami geotechninių tyrimų mastas, jų kokybė bei tinkama darbų vykdymo priežiūra. Be to, šiame dokumente svarbią vietą užima sukauptos informacijos panaudojimas “palyginamosios patirties” (angl.vert. “comparable experience”) pavidalu, taikant naujo tipo pamatų konstrukcijas arba jų elementus.